You said McDonald's was expensive as hell and that it would be much cheaper for less affluent people to cook their own food. I responded with the observation that fast food places have extremely cheap food that -- ignoring nutrition for a moment -- is competitive if not cheaper than a good home cooked meal.
But that's the whole problem.
Let's take a look at the current 1$ "menus".
http://www.mcdonalds.com/us/en/food/meal_bundles/dollar_menu.html
a McDouble. Is that a "meal"?
a McChicken. Is that a "meal"?
a pseudo salad. Is that a "meal"?
a sugar-filled yoghurt. Is that a "meal"?
a "sweet" (sugar-filled) tea. Is that a "meal"?
a (sugar-filled) icecream cone. Is that a "meal"?
Or maybe I don't understand it. Maybe you get all of this crap for 1$. Idk. Last time I went to McDonalds was in the last century.
You will need multiple items for your "meal". Which means you already pay way more than 1$ for a "meal", which isn't even a real meal. For example the sugar-filled tea is definitely not healthy. Plain water is way cheaper. I would say that poor imitation of a salad (which will look even worse in reallife) could also be achieved way cheaper by doing it yourself. They got what, one tomato or even less in it and the rest is the cheapest type of salad possible.
They are selling sugar-filled crap for 1$ each. It's not even cheap for what it is. But people don't understand that, because they don't cook anymore. And if someone really buys this crap every day, no wonder that these people will get obese.
I mean you could just buy a bag of sugar and eat that. Definitely cheaper and almost the same as buying those things from McDonalds.
I cook by myself for ages. And I don't pay much at all. In fact I even pay more than people would need to. My salad, cucumber and tomatos for example always have the bio seal. That's more expensive of course (although you get better quality), but people wouldn't need to do that. I save lots of money by doing it myself and of course that way I also definitely know what's in my food. It's also fun and tastes better. The only minus is that it takes a bit of time (and a learning curve at the start).