When you throw out these insanely cheap food prices, you do realize that not everyone here lives in the US, and that food prices are different across countries?
I mean, a dozen eggs is between $4 - $6. Chicken breasts are around $20 per kilo (so maybe $9 per pound). Milk is $1.50 per litre, so about $6 per gallon. This is for Sweden. So it isn't necessarily all that easy to get a lot of protein for cheap. I tend to go for cuts that are cheaper, like pork shoulder, beef chuck, and they require a lot more in terms of planning and cooking, since they're tougher cuts and require more cooking time.
Whey is also much more expensive here, I paid $70 for 4 kg (9 lbs) of pretty standard stuff.
Eating big sucks here.